Je crema na kávě skutečně žádoucí?

Když se řekne espresso, většina lidí si představí silnou kávu o malém objemu, kterou charakterizuje výrazná chuť a intenzivní crema, tedy pěna, která pokrývá samotný povrch černé kávy. Je to ale záruka dobrého espressa? Ač si většina lidí myslí, že ano, realita je o něco komplikovanější a my se vám pokusíme některé z pohledů představit v rámci tohoto článku. 

Kde se vzala nutnost pěny? 

Ať už přijde řeč na jídlo, na pití nebo třeba na výběr dovolenkového hotelu, člověk má logicky tendenci nejdřív hodnotit vizuální stránku a na základě té si vytvářet nějaký první dojem. A kromě toho jsme také naučení, že třeba dobré pivo by mělo mít pěnu. Tyto faktory se pak následně promítají do představy, že i šálek naší oblíbené kávy by měl být pokrytý pěnou. Málokdo ale přitom ví, že samotná crema vzniká v důsledku úniku mikrobublinek oxidu uhličitého, který v kávě vzniká při pražení, a dalších malých komponentů. Zatímco ale při přípravě kávy například s pomocí dripperu mohou bublinky utéct při prvním kontaktu vody s kávou, v espressu tato možnost není, a tak ve formě cremy putují až do šálku. 

crema na kávě 1-min

Proč (ne)indikuje dobrou kávu? 

Dlouhou dobu panovalo mezi některými kávovými konzumenty přesvědčení, že crema je jakýmsi indikátorem kvalitní kávy. Ve skutečnosti je ale celá problematika o něco složitější, protože zatímco některé faktory, které cremu ovlivňují, souvisí s kvalitou kávy, jiné jsou lehce zavádějící. Pojďme se tedy nejprve podívat na to, proč může crema indikovat dobrou kávu:

  • Dobrá crema vzniká jen v případě správně nastavené teploty vody a optimální hrubosti mleté kávy. 
  • Crema indikuje, zda byla doba extrakce odpovídající. Při krátkém či dlouhém kontaktu s vodou se to projeví právě na tom, jak vypadá crema. 
  • Pokud byla káva pražená před poměrně krátkou dobou, bude mít výraznou pěnu. Starší káva (nebo káva po expiraci) bude mít cremu výrazně horší.  

Všechny tyto faktory tak mohou na první pohled utvrzovat v názoru, že vlastně dobrá crema znamená dobré espresso. Takhle jednoduché to ovšem není, protože obecně vzato platí také to, že:

  • Hustotu cremy ovlivňuje metoda zpracování kávy a zatímco honey nebo suchá metoda máte způsobovat pevnou cremu, promytá metoda může naopak hutnost cremy lehce upozadit. 
  • Druh kávových zrn může také souviset s kvalitou cremy. Ačkoliv robusta bývá považována za horší kávu než arabika, crema z ní může vypadat na první pohled lépe. 

Rozhodně tak neplatí, že velká crema automaticky indikuje dobrou kávu. Přesto může leccos naznačit. 

crema na kávě 2-min

Co s cremou dělat? 

Pokud jste někdy zkoušeli cremu sebrat z kávy lžičkou a ochutnat, jistě víte, že může chutnat dost odlišně než samotná káva. A podobně také pivní pěna může být lehce odlišná od samotného piva. Konkrétně crema v kávě je poměrně hořká, a tak by někoho mohlo napadnout ji zkrátka a dobře z kávy odstranit. Tím byste však ale dost zásadně narušili chuťovou komplexnost, kterou správné espresso má. Ve výsledku by tak v kávě mohla dominovat jiná paleta chutí a vy byste z ní nevytěžili maximum. V současnosti se tak mnoho lidí přiklání k tomu, že cremu na kávě je ideální pomocí lžičky jemně vmíchat do samotné kávy, čímž se hořkost hezky rozprostře do celého šálku a zůstane zachována komplexní chuť výsledné kávy. 

Nezapomeňte na dobrou kávu 

Bez ohledu na to, jestli si svou cremu mícháte do kávy, necháváte ji nahoře nebo ji dokonce odstraňujete, v konečném důsledku je důležité hlavně to, aby vám káva chutnala. A právě proto je na místě si dát záležet na výběru správné arabiky. Přesně s tím vám může pomoci naše široká nabídka káv z celého světa, kde máme desítky nejrůznějších arabik z mnoha koutů světa. A pokud by vám ani to náhodou nestačilo, můžete se podívat navíc do sekce Premium-Exklusiv, kam vybíráme raritní kávy.